A mai modern keresőmotorok nélkül elég nehezek lennének mindennapjaink az internet világában. Segítenek megtalálni dolgokat, rangsorolják a találatokat, képek és videók között is képesek keresni. Sokszor ez bőven elég, néha mégis jó lenne, ha valahogy intelligensek lennének ezek a keresők. Ebből az indíttatásból született meg a
szemantikus web fogalma, ahol a weben található elemeknek nem csak nyers tartalma van, hanem valódi jelentése, ami által a gépek (például a keresőmotorok) könnyen fel tudják fedezni az egyes elemek között kapcsolatokat. Bár az alapötlet már több mint tíz éve létezik, elég nehézkes témáról van szó, a mai napig forró kutatási témáról beszélünk.
Az egyik ilyen alapokra épülő projekt, a magyar fejlesztésű iGlue. Hasonlóan működik, mint a Wikipedia, viszont annál közvetlenebb, és a böngészőnkben fut. Aktiválásakor kiemeli azokat a szavakat, amiről rendelkezik információval. Például ha egy cég neve fölé visszük az egeret, az alapinformációkon kívül kapcsolódó személyeket, fotókat, videókat, hivatkozásokat is látjuk.
Természetesen a rendszer nem teljesen automatikusan működik, emberi tevékenységre van szüksége az információk megszerzéséhez, és az azok közötti kapcsolatok felderítéséhez. A dolog ezen részének felélénkítése érdekében egy versenyt írtak ki a készítők, ahol a cél dióhéjban az, hogy feltöltsük tartalommal az iGlue-t. Versenyről lévén szó díjazás is van, a megannyi tárgynyereményen kívül óriási pénzösszegeket vihet haza az első három helyezett. Akit érdekel a dolog, a részleteket megtalálja a kibővített részben.
Részletek